Solunum Fonksiyon Testleri (SFT) Laboratuvarı

1-Solunum fonksiyon testleri ne demektir? 
 
Akciğer  fonksiyon  testleri  olarak  ta  bilinen  solunum  fonksiyon  testleri  ,akciğerlerinizin  ne  kadar  iyi çalışıp  çalışmadığını  ölçmek  için  kullanılır.  Bu  testler  nefes  darlığı  gibi  yakınmaları  olan hastalarda hastalıkların  tanısında  yardımcı  laboratuvar  incelemesidir.Doktorlar  bu  testi    astım,  pulmoner fibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi durumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.
 
2-En sık kullanılan solunum fonksiyon testleri hangileridir? 
 
Spirometri:Bu  test  akciğerlerinize  giren  ve  çıkan  hava  miktarını  istirahatte,  zorlu  nefes  alıp  verme sırasında ve egzersizde ölçerek aynı yaşta ,cinste,boyda kişilerden elde edilen değerlerle karşılaştırır. Solunum yollarında darlık olduğunda giren ve özellikle çıkan hava hızı azalır.
 
Akciğer  difüzyon  kapasitesi:  Akciğerlere  giren  ve  çıkan  gazların  azalmasına  sebep  olan  darlığın oluşturduğu  direnç  ölçülür.  Akciğerlerin  oksijen  ve  karbondioksit  değişimini  yeterince  yapıp yapmadığı saptanır. 
 
3-Kimlere solunum fonksiyon testleri yapılır? 
 
- Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma yakınmaları olanlara 
- Akciğer filminde normal dışı bulguları olanlara 
- Uzun süreden beri sigara içenlere 
- Ameliyat olacaklara 
- Akciğerleri etkileyecek işlerde çalışanlara (madenciler, akü fabrikasında çalışanlar vs.) 
- Sporculara 
 
4-Hangi hastalıkların tanısında kullanılır? 
 
- Astım 
- KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) 
- Akciğer fibrozisi 
- Bronşektazi 
- Asbestoz 
- Sarkoidoz 
- Skleroderma 
- Akciğer kanseri 
 
5-Solunum fonksiyon testleri kimlerde risklidir? 
 
- Geçirilmiş miyokart infarktüsü 
- Kontrolsüz hipertansiyon 
- Yeni göz ameliyatı geçirenler 
- Akciğer ve batın ameliyatı geçirmiş,şiddetli ağrısı olan hastalar 
- Solunum sistemi enfeksiyonu olanlar Bu gibi durumlarda test öncesi hastaların teknisyeni bilgilendirmesi gereklidir. 
 
6-Solunum fonksiyon testi nasıl yapılır? 
 
Göğüs  Hastalıkları  Hastanelerinde  bu  testlerin  yapıldığı  labotatuvarlar  vardır.Spirometri, bu laboratuarların  temel  cihazıdır.Ölçüm  yapılan  elektronik  bölüm  ve  hastanın  nefes  alıp  verdiği  ağızlık kısmından oluşur.Hastalar laboratuvarda görevli teknisyen tarafından test ile ilgili olarak bilgilendirilir. 
 
İlk kez hasta tarafından kullanılacak ağızlık aletin giriş bölümüne yerleştirilir.Bu kısmı hasta dudakları ile  iyice  saracak  fakat  dişleri  ile  ısırmayacak  şekilde  ağzına  alır.Dudaklarını  iyice  kapatır.Hastanın burnu  ölçüm öncesi  özel  bir  mandalla  kapatılır.Hastalar  önce  sakin  bir  şekilde  nefes  alıp  verirken nefes  vermenin  sonunda  teknisyenin  kontrolüyle  zorlu,derin  ve  hızlı  bir  nefes  alırlar.Ardından teknisyenin hızlı, zorlu ve sonuna kadar nefes ver komutu ile nefes verirler.Nefes verme işlemi en az 6 saniye sürmelidir. 

 
7-Akciğerlerdeki gaz değişiminin ölçümü nasıl yapılır (Difüzyon testi)? 
 
Bu  testle  vücudun  oksijen  ihtiyacını  karşılayıp  karşılamadığını  ölçebiliriz.Testin  ölçümü  sırasında organizmaya  zarar  vermediği  bilinen  karbonmonoksit(CO)  gazı  ve  helyum(HE)kullanılırak  akciğer hacimlarıda ölçülür.Böylece solunum havasının ne kadar alındığı ve bunun içindeki CO yardımıyla ne kadar  gazın  kana  geçtiği  saptanır.Solunumla  alınan  CO  gazı  bilindiğinden  ,ne  kadarının  atıldığı ölçülür.Böylece  hava keseciklerinin  ve  onların  çevresindeki  damarların  ne  kadar  etkin  görev  yaptığı saptanır.

Başıbüyük Mahallesi Süreyyapaşa Yerleşkesi 34844 C BLOK Maltepe - İstanbul / Türkiye
Tel: +90 (216) 421 42 00 pbx Faks: +90 (216) 421 41 10
Web: http://www.sureyyapasa.gov.tr E-Mail: info@sureyyapasa.gov.tr
Başıbüyük Mahallesi Süreyyapaşa Yerleşkesi 34844 B BLOK Maltepe - İstanbul / Türkiye
Tel: +90 (216) 421 42 00 pbx Faks: +90 (216) 421 41 10
Web: http://www.sureyyapasa.gov.tr E-Mail: info@sureyyapasa.gov.tr
DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık