Hastanemiz Tüberküloz Kliniği

Tüberküloz hastalığı nedir?

Mycobacterium tuberculosis olarak adlandırılan basille oluşan, bulaşıcı, tedavisi mümkün olanancak tedavinin yarım bırakılmasıya da ilaçların düzgün kullanılmaması durumunda ilaca dirençli hale gelen, bulaşıcı olan ve öldürücü olabilen bir hastalıktır.

 

Dünya’da ve Türkiye’de tüberküloz hastalığının durumu nedir?

Tüberküloz tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya nüfusunun üçte biri verem basilini vücuduna almıştır. Tüberküloz basilini vücuduna alan kişilerin,  %10'unun yaşamlarının bir döneminde verem hastası olma ihtimali vardır. Dünya’da 2015’te tahmin edilen yeni TB olguları 10,4 milyondur. 1,8 milyon TB hastası ölmektedir. Yeni olguların %60’ı  Hindistan, Endonezya, Çin, Nijerya, Pakistan ve Güney Afrika’da bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın 2016 raporlarına göre; 2015 yılında Ülkemizde toplam olgu sayısı 12.772, toplam olgu hızı yüzbinde 16,2’dir. Son on yıldır ülke genelinde hastalığın görülme insidansı azalma eğilimindedir.

 

Tüberküloz  hastalığı  nasıl bulaşır?

Tüberküloz mikrobu güneş görmeyen ve iyi havalanmayan ortamlarda saatlerce havada kalabilir. Hastaların aksırma, öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa yayılan tüberküloz mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Tüberküloz hastalığına yakalanma olasılığı, tedavi görmeyen tüberküloz hastası ile birlikte aynı evde yaşayan kişilerde ve kalabalık, havalanması iyi olmayan ortamlarda artar. Bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun sure aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Uygun ve düzenli tedaviye başlandıktan 2-3 gün sonra basil sayısı hızla azalır ve 2-3 haftada bulaştırıcılık büyük oranda ortadan kalkar. Bu nedenle hastalara hızlı tanı koyup tedavi başlamak toplumu hastalıktan korumanın en etkili yolu, verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Özellikle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları hem kendisi hem de toplum sağlığı için çok önemlidir. Yoksulluk, kötü beslenme, HIV/AIDS hastalığı, şeker hastalığı, vücut direncini azaltan hastalıklar, sigara içmek, ilaç ve alkol bağımlılığı hastalık riskini artırır.

 

Tüberküloz hastalığının belirtileri nelerdir?

Verem hastalığı  % 70-80 oranında akciğerlerde, % 20-30 oranında diğer organlarda görülür. Akciğer dışı organ tutulumu; akciğer zarı, lenf bezleri, beyin zarı, kemik, böbrek, kalp zarı ve diğer birçok organ tutulumu şeklinde olabilir. En sık görülen şikayetler, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısıdır.

 

Tüberküloz  hastalığı nasıl tanı konulur?

Şikayeti olan hastadan, tanı sırasında balgam ve radyolojik tetkikler yapılır. Tüberküloz mikrobunun balgam yayma veya kültürde görülmesi ile konur. Akciğer dışı tüberküloz hastasından,  alına örneklerden mikrobiyolojik, patolojik çalışma yapılır.

 

Tüberküloz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Dört veya beş ilaçla 6-8 ay sure ile tedavi verilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, tedavi başarısını arttırmak için, tüberkülozlu hastaların her doz ilacının bir sağlık çalışanı veya eğitilmiş bir gönüllü tarafından içirtilmesini esas almaktadır. Ülkemizde de "Doğrudan Gözetimli Tedavi" uygulanmaktadır. İlaçların doğrudan gözetimli tedavi ile düzenli kullanılması esastır. Tüberküloz hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli  Kullanmazlarsa Tüberküloz Mikropları Ilaçlara direnç kazanabilir. Hastalar bu dirençli miKrobu sağlıklı insanlara da bulaştırabilirler. Dirençli tüberküloz hastalarının tedavisi çok daha pahalı, zor ve uzun sürede (ortalama iki yıl) mümkün olabilmekte ve bazen hasta kaybedilebilmektedir. Çocukları tüberküloz hastalığından korumak için BCG (verem) aşısı yapılır. Ülkemizde doğumdan sonra 2 ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır. Mikrop çıkaran hasta ile aynı evdekiler, özellikle çocuklar için koruyucu tedavi verilir.  Koruyucu tedavide tekil aç kullanılır. Koruyucu tedavi süresi genellikle  6  aydır.

Doç.Dr.Aylin BABALIK
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 

 

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Tüberküloz Hastalığı ile ilgili yataklarımızı 2 kat artırarak 68 yatak kapasitesine ulaştık.
Tüberküloz Polikliniği  C Blok 6. Kat’ta ve tüberküloz bulaşıcı hastalık olduğu için randevusuzdur.Yatan hastalarımıza tedavi direkt gözetim altında uygulanmaktadır.

Doç.Dr. Tülin KUYUCU  

 

 

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık