Çocukluk çağında astım.

Astım, her yaştan bireyi etkileyebilen, hava yollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar (krizler) halinde gelen,  doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınamadığında ise günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik (müzmin) bir hastalıktır. Astımlı çocukların nefes borularında aşırı hassasiyet bulunmaktadır. Bu hassasiyetten dolayı bazı tetikleyici faktörlerle karşılaşıldığında nefes borularında daralma olur ve öksürük, hışıltı, hırıltı, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün kuru olması, geceleri özellikle sabaha karşı artması, uykudan uyandırması, efor ve keskin kokular ile artması astım için tipiktir. Astım genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ailede anne-baba yada kardeşlerden birinde alerjik hastalık olması çocukta astım riskini %35 oranında artırırken,  ailede iki kişi de birden olması bu riski %70 ‘e çıkarmaktadır. Astım gelişimini ortaya çıkaran çevresel faktörler; ev tozu akarları, küf mantarları, evcil hayvan deri döküntüleri ve polenler gibi ev içi ve ev dışı alerjenler, virüs denilen mikroplar ile ortaya çıkan enfeksiyonlar, hava kirliliği, sigara dumanı maruziyeti  ve batı tipi beslenme (meyve ve sebzenin az tüketilmesi, margarin ve bitkisel yağların fazla tüketilmesi, içinde katkı maddesi bulunan fast food türü besinlerin fazla tüketilmesi gibi )’dir.

Astım tanısı hastanın öyküsü, fizik muayenesi, alerji deri testleri ve solunum fonksiyon testleri ile konur. Çocuklarda astım hastalığı %90 oranında alerjik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Alerji testleri çocuğun astımının alerjik olup olmadığını belirleyen ve deride uygulanan testlerdir. Kısa sürede uygulanır, emniyetlidir ve sonuçlarının güvenilir olması nedeni ile en fazla tercih edilen alerji tanı yöntemidir. Alerji testleri yenidoğan dönemi hariç her yaş da uygulanabilmektedir. Çok nadir de olsa alerji testleri ciddi alerjik şoka neden olabildiği için gerekli müdahale konusunda tecrübeli çocuk alerji uzmanların ve ekipmanın olduğu merkezlerde yapılması gerekmektedir. Çocuklarda en fazla alerjik astıma neden olan alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları ve kedi, köpek gibi evcil hayvan döküntüleridir. Astımlı çocuk hastaların astımı kontrol altında ise dağcılık ve dalış sporları haricinde tüm sporları yapmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.  Çocuklarda astım hastalığında erken ve doğru teşhis ve zamanında tedavi önemlidir. Çünkü çocuklarda astım tedavi edilebilen ve tedavi başarısı yüksek olan bir hastalıktır. Astım tedavisinde hava tedavileri, çiğneme tabletleri gibi ilaç tedavilerinin yanısıra alerjisi belirlenen hastalarda aşı tedavisi de son yıllarda giderek artan oranlarda uygulanmaktadır. Aşı tedavisi astıma ait şikayetleri ve ilaç gereksinimini azaltan veya ortadan kaldıran, yeni alerjilerin gelişmesini önleyen ve hayat kalitesini artıran, 3-5 yıl süre ile devam eden, dil altı ve cilt altına iğne şeklinde uygulanabilen, hayatı tehdit edebilen yan etkileri olabildiği için mutlaka bu konuda deneyimli çocuk alerji uzmanları tarafından yapılması gereken etkili bir tedavi yöntemidir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi,  Çocuk Alerji ve İmmunoloji polikliniklerinde ayda 1000’e yakın astım, saman nezlesi, egzema, besin alerjisi, ilaç alerjisi, ürtiker (kurdeşen) tanıları olan hasta bakılmakta olup bu hastaların yaklaşık 600 tanesini astım hastaları oluşturmaktadır. Kliniğimizde alerji hastalarına yönelik alerji deri testleri, solunum fonksiyon testleri, alerji yama testleri, egzersiz testleri, fiziksel ürtiker (kurdeşen) ‘e yönelik ileri testler, ilaç alerjisi testleri yapılabilmektedir. Uygun endikasyonu olan bazı alerjik hastalarımıza aşı tedavisi uygulanmaktadır.

Uzman Doktor Sakine IŞIK
Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta