Astım hastalığı hayatı tehdit ediyor mu?

Bu sorunun cevabı evet olacaktır. Astım hastalığı hayatımızı, sağlığımızı, yaşam kalitemizi bozarak tehdit etmektedir.

Astım hastalığı hava yollarının mikrobik ve bulaşıcı olmayan ataklar halinde nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı ve hışırtı, baskı hissi ile seyreden bir hastalıktır.

Tüm dünyada 300 milyon civarında astımlı hasta olduğu düşünülmektedir. Literatürlere göre Türkiye’de  her 12 erişkinden biri,  her  7 çocuktan biri astımlıdır.

Astım hastalığı yıllar içinde artış göstermektedir. Bu artış hava kirliliğinin artışı, kullanılan katkı maddelerinin artması, sigara, nargile kullanımı ve duman altı maruziyetin artışı, sağlıksız kentleşme ( fabrikalar, artan trafik ), modern ama sağlıksız binalar ( boydan boya döşenen halılar, merkezi sistemle ısıtılan, soğutulan, nemlendirilen binalar, klimalar…), iklim değişikliği, global ısınmanın getirdiği dengesizlik, stres, hava kirliliği, ozon tabakasının bozulması nedeni ile artan ultraviole ışınları, beslenmede kullanılan birçok katkı maddeli yiyecekler, ilaçların doktor kullanımı olmadan kontrolsüz kullanımı, kalitesiz makyaj malzemeleri, içeriği bilinmeyen bitkisel olduğu söylenen ilaç, çay tüketimi gibi bir çok etken nedeni iledir. Her öğünde ortalama 60-70 civarında katkı maddesi tüketmekte olduğumuz düşünülürse sorun büyüktür. Annelerin hamilelik sürecinde sigara içmesi,çocuğun bebeklik döneminden itibaren inek sütü, mayalı yiyeceklerle beslenmesi allerji ve astım hastalığının başlamasına neden olmaktadır. Modern yaşamın fastfood beslenmeye yönlendirmesi sandviç ekmekleri, grisini, simit, kraker ve bisküvilerdeki susam alerji ve astımı tetikleyici olmaktadır.

Evde beslediğimiz masum evcil hayvanlarımız ( kedi, köpek, kuş vb) yine astım hastalığını tetikleyicidir. Birçok evde bulunan hamamböcekleri yine alerji ve atım atak nedeni olabilmektedir.

Üst solunum yolu infeksiyonları, sinüzit, bademcik iltihabı yine hastalığın ortaya çıkmasını körükleyen faktörlerdir. Fırıncılık, kuaförlük, mobilya cilacılığı gibi bazı hastalıklarda hastalığın oluşmasında etken olmaktadır.

Hastanemiz SBÜ Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları alanında yaklaşık 66 yıldır hizmet veren birçok göğüs hastalıkları asistanının yetişmesini sağlayan bir eğitim araştırma hastanesidir. Hastanemizde alerjik ve alerjik olmayan astım hastalarına polikliniklerde, gerekirse yatarak ve solunumsal yoğun bakım düzeyinde hizmet verilmektedir. Alerjik astım hastaları ve diğer allerjik hastalıklara Allerji Yan Dal polikliniğinde  hizmet verilirken,  alerjik olmayan astım hastaları  tüm polikliniklerimizde alanında deneyimli göğüs hastalıkları hekimleri tarafından tetkik  ve  tedavi edilmektedir. Zor astım tanısı alanlar ise astım polikliniğine yönlendirilerek ileri  tetkik ve tedaviye alınmaktadırlar.

Hastanemiz polikliniklerinde bakılan astımlı hasta sayısı 2016 yılında 74.761’e, yatarak tedavi görenler ise 1.078’e ulaşmıştır.;

Hastanemizde uzun yıllardır hizmet vermekte olan Astımlı  Hasta Eğitim Odasında; ‘hasta doktor işbirliği ile artık astım tedavisi çok kolay ’ prensibi ile   çalışan deneyimli hemşiremiz hasta eğitimlerini sürdürürken, bir yandan da yeni tanı almış hastalara inhaler cihaz eğitimi vermekte ve daha önceden astım  tanısı almış inhaler cihaz kullanan hastaların kontrollerini yapmakta, hastaların yanlış cihaz kullanımında doktorlarımıza geri  bildirim yapmaktadır.

Eğer nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı ve hışırtı, baskı hissi şikayetlerinden birine sahipseniz hemen en yakın göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz akciğer filmi, kan tahlilleri, solunum testleri, alerji testleri yaptırıp sonra da tedavinizi düzenleyecektir.

Değişen yaşam koşulları gittikçe risk faktörlerini artırdığından dolayı hastalığın hayatımızı tehdit eden boyutu da gittikçe artmaktadır. Bu yüzden belirtiler başladığında zaman geçirmeden bir göğüs hastalıkları hekimine başvurmak gereklidir.

Uz.Dr.Armağan HAZAR
Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi
SBÜ Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Haberin linki için tıklayın...

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta