Aşırı Terleme

İnsanların yaklaşık %2’sinde heyecan, sıcak ve efor durumunda özellikle el, koltuk altı, ayaklar, yüz ve saçlarda aşırı terleme gözlenebilir. Bu belirli bölgelerde gözlenen terlemeye bölgesel terleme denir.

Birkaç özel durum dışında aşırı terlemenin nedeni bilinmemektedir. 
Aşırı terleme (hiperhidrozis) genellikle adolesan (ergenlik) döneminde başlar ve hayat boyu sürer. Sinirlenme ve kaygı terlemeyi arttırır. Aşırı terleme normalde sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlıktır. Ancak kişilerin sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmelidir.

Yapılması gerekenler

Aşırı terleme olan kişiler öncelikle dahiliye uzmanına başvurmalıdır. 
Altta yatan bir sistemik hastalık düşünürse ilgili uzmana yönlendirmeli ve öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlık varsa bu durum düzeltilmelidir.

Aşırı terlemeye neden olabilecek bir hastalık yoksa hasta Dermatoloji Uzmanına yönlendirilmelidir. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Cerrahi tedavide endikasyon olarak kabaca ellerde ve/veya koltuk altında damla damla terlemenin olması ve altta yatan herhangi bir hastalık olmaması, daha önce denenilen medikal tedavilere yanıt vermemiş olması olarak belirtilebilir.

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Konferans Salonu e-posta Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık